Informacja dla osób podróżujących do Gwinei, Liberii, Sierra Leone oraz Nigerii w związku z epidemią gorączki Ebola
WHO informuje o utrzymującej się epidemii gorączki krwotocznej Ebola w Gwinei, Liberii oraz Sierra Leone.
Do dnia 1 sierpnia 2014 r. w Gwinei, Sierra Leone i Liberii odnotowano łącznie 1603 zachorowań, w tym 887 śmiertelnych, przy czym w okresie od 31 lipca do 1 sierpnia odnotowano łącznie 163 nowe zachorowania (w Gwinei -13, w Sierra Leone – 72, Liberii – 77, Nigeria - 4).
Obecnie transmisja wirusa utrzymuje się na terenie obszarów wiejskich i podmiejskich, w szczególności w okolicy stolic Gwinea - Conakry, Sierra Leone – Freetown oraz Liberia – Monrovia oraz na terenach powiatów wzdłuż granic przyległych do ww. trzech państw.
Liczba zachorowań zawiera zarówno przypadki potwierdzone laboratoryjnie, prawdopodobne jak i podejrzane, jest to więc liczb, która może ulec zmianie, gdyż dane epidemiologiczne nt. przypadków ulegają ciągłej aktualizacji.
Ministerstwa Zdrowia Gwinei, Liberii, Sierra Leone, Nigerii, Togo i Ghany wspólnie ze Światową Organizacją Zdrowia oraz innymi organizacjami kontynuują działania mające na celu zapobieganie szerzeniu się zachorowań na gorączkę Ebola.
Zgodnie z zaleceniami WHO podróżujący powinni:
- unikać wszelkich kontaktów z osobami zakażonymi (chorymi lub ciałami osób zmarłych),
- unikać wszelkich kontaktów z dzikimi zwierzętami (w szczególności z małpami, gatunkami leśnych antylop, gryzoniami, nietoperzami), również z ciałami padłych zwierząt,
- nie spożywać mięsa dzikich zwierząt,
- dokładnie myć i obierać warzywa oraz owoce przed ich spożyciem,
- przestrzegać zasad higieny rąk,
- stosować zabezpieczenia podczas kontaktów płciowych,
- zrezygnować z odwiedzania miejsc bytowania nietoperzy (np. jaskiń, kopalni, schronów).
Biorąc jednak powyższe pod uwagę, zaleca się osobom podróżującym w rejony występowania gorączki krwotocznej Ebola, zachowanie wszelkich możliwych środków ostrożności, w tym również rozważenie możliwości przełożenia podróży na inny termin.
W razie zachorowania w trakcie pobytu należy natychmiast poprosić o pomoc lekarską, zaś w przypadku wystąpienia choroby gorączkowej po powrocie z ww. rejonów należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza informując o przebytej podróży.
Źródło: www.gis.gov.pl
Więcej informacji:
Zasady postępowania w przypadku podejrzenia zachorowania na gorączkę krwotoczną EBOLA dla lekarzy oraz osób zainteresowanych
Ebola
Źródło: www.wsse.krakow.pl