chwilowka

Promocja zdrowia

 
„Wiedza bez działania jest pusta, ale też  działanie bez wiedzy jest ślepe.”

Jensen 1994

 

Współczesna epidemia chorób cywilizacyjnych jest wyzwaniem dla każdego systemu ochrony zdrowia. Najważniejsze czynniki, które mają wpływ na nasze zdrowie to te związane ze stylem życia i na które mamy wpływ.

Tylko powszechna, akceptowana i racjonalna profilaktyka schorzeń najbardziej społecznie obciążających, powiązana z edukacją społeczną i promocją zdrowego stylu życia może być skutecznie opanować tą epidemię.

Promocję zdrowia rozumiemy jako tworzenie warunków ułatwiających  i zachęcających do prozdrowotnego stylu życia. Działania z zakresu promocji zdrowia mają na celu zwiększanie kontroli nad swoim zdrowiem. Obok profilaktyki i edukacji zdrowotnej jest jednym z podstawowych elementów zdrowia publicznego.

Edukacja zdrowotna jest procesem w którym ludzie uczą się jak dbać o własne zdrowie. Obejmuje propagowanie prozdrowotnych przekonań i postaw i ukierunkowana jest na czynniki mające największy wpływ na nasze zdrowie. Do tych czynników możemy zaliczyć:

  • palenie tytoniu
  • brak lub mała aktywność fizyczna
  • niewłaściwa dieta
  • nadmierne spożycie soli

Obok dostarczania wiedzy z zakresu zdrowia niezbędne są działania ułatwiające podejmowanie prozdrowotnych decyzji. Do takich działań należą między innymi:

  • zakaz palenia w miejscach publicznych
  • propagowanie mody na niepalenie
  • zwiększenie powszechnej dostępności do soli o obniżonej zawartości sodu i produktów spożywczych o obniżonej zawartości soli
  • tworzenie ścieżek rowerowych, wypożyczalni rowerów, klubów sportowych, itp.

Państwowa Inspekcja Sanitarna sprawuje zapobiegawczy i bieżący nadzór sanitarny w celu zapobiegania powstawania chorób oraz prowadząc do tej pory działania przeciw-epidemiczne w zakresie chorób zakaźnych. W ciągu dziesięcioleci funkcjonowania tej służby zagrożenia zdrowia publicznego uległy daleko idącym zmianom. Poprawy zdrowotności należy oczekiwać nie poprzez medycynę, ale poprzez działania w zakresie zdrowia publicznego. W tym kierunku należy pilnie skierować politykę zdrowotną. Obecnie największe zagrożenie życia stwarzają powszechnie występujące choroby niezkaźne. Skuteczną walkę z nimi można podjąć realizując różnego rodzaju programy zdrowotne. Działania takie realizuje Państwowa Inspekcja Sanitarna. Zobacz realizowane przez nas programy zdrowotne.

Bezpieczne Wakacje - Przepis GIS: By mały kleszcz nie stał się dużym problemem!

W dniu 3 lipca 2020 r. ruszyła przygotowana przez Główny Inspektorat Sanitarny kampania społeczna pn.: „BEZPIECZNE WAKACJE – PRZEPIS GIS”, kierowana do rodziny korzystającej z różnych form wypoczynku wakacyjnego.

Wakacje to szczególny czas, który kojarzy się z odpoczynkiem, beztroską, słońcem i zabawą. Aby zapewnić bezpieczeństwo podczas rodzinnych wakacji  Główny Inspektorat Sanitarny w przystępny sposób będzie edukować, dostarczać i poszerzać niezbędną wiedzę i przydatne informacje oraz zwiększać świadomość tematów poruszanych w kampanii. Na stronie www.gis.gov.pli profilach GIS w mediach społecznościowych będą publikowane przydatne informacje i praktyczne porady, które pozwolą zdrowo cieszyć się latem!

Czytaj więcej...

Zdrowych i bezpiecznych wakacji!!!

    Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wadowicach życząc wszystkim mieszkańcom powiatu wadowickiego spokojnych wakacji uprzejmie informuje, iż w okresie wakacyjnym należy zwrócić szczególną uwagę na zdrowie i bezpieczeństwo własne i swoich najbliższych.

Z uwagi, iż okres wakacyjny wiąże się ze wzmożonym ruchem turystycznym oraz licznymi kontaktami pamiętajmy o zachowaniu dystansu społecznego, przestrzeganiu zasad higieny osobistej (częste, prawidłowe mycie rąk oraz dezynfekcja) oraz o obowiązku zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych.

Czytaj więcej...

Światowy Dzień AIDS

     Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wadowicach uprzejmie informuje, iż 1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień AIDS, ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia w 1988 roku. Święto to ma za zadanie zwrócenie oczu całego świata na problem HIV/AIDS, a jego celem jest uwrażliwienie na problem oraz solidaryzowanie się z ludźmi dotkniętymi tą chorobą. Jest to bardzo ważna data, która integruje wiele działań związanych z profilaktyką HIV/AIDS, podejmowanych na całym świecie. Aby ten wyjątkowy dzień co roku był sukcesem, nad jego koncepcją przez cały rok pracuje wielu ludzi.

Czytaj więcej...

Światowy Dzień Rzucania Palenia - 21 listopada 2019 r.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wadowicach uprzejmie informuje, iż 21 listopada na całym świecie obchodzony będzie Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu.   

  Święto to przypada zawsze w trzeci czwartek listopada, natomiast pomysł akcji narodził się w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek za Dzień Rzucania Palenia. 

   Idea dnia, w którym zachęca się palaczy do zerwania z nałogiem, przyjęła się także w innych krajach. Od 1991 do rzucenia palenia namawia się także Polaków z uwagi, iż palenie tytoniu stanowi od lat poważny problem społeczny w Polsce.

   Głównym celem akcji jest pomoc osobom chcącym rzucić palenie i zapewnienie im odpowiednich warunków, pomocy i zachęty.

   Specjalną grupą, do których skierowana jest akcja, są także rodziny spodziewające się dziecka. Dzieci powinny być bezwzględnie chronione przed dymem papierosowym. Badania naukowe wykazały, że ponad 50% czynników rakotwórczych znajdujących się w dymie papierosowym przenika przez łożysko i dostaje się do organizmu dziecka. Dzieci te rodzą się zawsze mniejsze, gorzej przygotowane do życia, obciążone ryzykiem wielu schorzeń wynikających z palenia, takich jak nowotwory czy astma. Gdy ktoś z rodziny pali papierosy w domu, stanowi to dodatkową ekspozycję na dym poprzez wymuszone bierne palenie matki.

   Obecnie uzależnienie od tytoniu traktowane jest jak choroba, którą trzeba leczyć. Jest wiele sposobów na uwolnienie się od uzależnienia: od silnej woli poprzez terapie farmakologiczne dostosowane indywidualnie dla każdego palacza, a także wsparcie psychologiczne.

 Pomocna w procesie rzucania palenia jest funkcjonująca przy Centrum Onkologii – Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie, ogólnopolska Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym.

  Pomoc można uzyskać pod numerem 801 108 108 od poniedziałku do piątku w godzinach 11.00 - 19.00.Dla osób, które dzwonią z telefonów komórkowych, funkcjonuje dodatkowo numer 22 211 80 15.

Ponadto w krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II otwarto poradnię antynikotynową, która jest czynna w Konsultacyjnej Specjalistycznej Przychodni Chorób Płuc (w budynku M III) przy ul. Prądnickiej 80. Osoby chcące skorzystać ze wsparcia poradni mogą dzwonić na infolinię pod nr tel.: 514 602 892 lub 12 614 24 27. Udział w poszczególnych formach wsparcia jest całkowicie bezpłatny.

 

Źródło: www.promocjazdrowia.pl

Apel Głównego Inspektora Sanitarnego w związku z występowaniem koronawirusa w Polsce

W związku z sytuacją występowania koronawirusa w Polsce, w trosce o wspólne bezpieczeństwo zdrowotne, apelujemy o przestrzegania zaleceń Państwowej Inspekcji Sanitarnej i stosowania się do wytycznych służb sanitarnych w zakresie kwarantanny i zasad higieny.

Rekomendujemy unikanie uczestniczenia w imprezach masowych oraz zaniechania podróży, zwłaszcza do krajów o wysokim ryzyku zakażenia się koronawirusem.

Czytaj więcej...

Zagrożenia związane z e-papierosami - MEN i GIS ostrzegają!

Zagrożenia związane z e-papierosami - MEN i GIS ostrzegają!

         Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wadowicach uprzejmie informuje, iż Ministerstwo Edukacji Narodowej wspólnie z Głównym Inspektorem Sanitarnym opracowali materiał informacyjny dla uczniów, rodziców, dyrektorów i nauczycieli, w którym przestrzegają przed potencjalnymi zagrożeniami związanymi z elektronicznymi papierosami.

Czytaj więcej...

„Zaszczep się wiedzą o szczepieniach” Publikacja ze scenariuszami lekcji na temat szczepień.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wadowicach uprzejmie informuje, iż na stronie internetowej: http://zaszczepsiewiedza.pl/, w zakładce: DLA NAUCZYCIELI, zamieszczona została publikacja ze scenariuszami lekcji dla nauczycieli na temat szczepień, która powstała w ramach konkursu organizowanego przez "Zaszczep się wiedzą" pod patronatem Głównego Inspektora Sanitarnego. Część scenariuszy jest oparta na książce Izabeli Filc-Redlińskiej pt.: Przygody dzielnego niedźwiadka Szczepana, która jest dostępna pod adresem http://zaszczepsiewiedza.pl/przygody-niedzwiadka-szczepana/.

   Zachęcam do zapoznania się z publikacją i realizacji zajęć wśród uczniów przedszkoli, szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych na temat szczepień ochronnych.

Kanały informacji

feed-image Źródło RSS

Kontakt

Punkt informacyjny:

Całodobowa infolinia dla obywatela w sprawach kwarantanny i zdrowia + 48 222 500 115

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

> więcej

2023  Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Wadowicach