Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wadowicach uprzejmie informuje, iż 21 listopada na całym świecie obchodzony będzie Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu.
Święto to przypada zawsze w trzeci czwartek listopada, natomiast pomysł akcji narodził się w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek za Dzień Rzucania Palenia.
Idea dnia, w którym zachęca się palaczy do zerwania z nałogiem, przyjęła się także w innych krajach. Od 1991 do rzucenia palenia namawia się także Polaków z uwagi, iż palenie tytoniu stanowi od lat poważny problem społeczny w Polsce.
Głównym celem akcji jest pomoc osobom chcącym rzucić palenie i zapewnienie im odpowiednich warunków, pomocy i zachęty.
Specjalną grupą, do których skierowana jest akcja, są także rodziny spodziewające się dziecka. Dzieci powinny być bezwzględnie chronione przed dymem papierosowym. Badania naukowe wykazały, że ponad 50% czynników rakotwórczych znajdujących się w dymie papierosowym przenika przez łożysko i dostaje się do organizmu dziecka. Dzieci te rodzą się zawsze mniejsze, gorzej przygotowane do życia, obciążone ryzykiem wielu schorzeń wynikających z palenia, takich jak nowotwory czy astma. Gdy ktoś z rodziny pali papierosy w domu, stanowi to dodatkową ekspozycję na dym poprzez wymuszone bierne palenie matki.
Obecnie uzależnienie od tytoniu traktowane jest jak choroba, którą trzeba leczyć. Jest wiele sposobów na uwolnienie się od uzależnienia: od silnej woli poprzez terapie farmakologiczne dostosowane indywidualnie dla każdego palacza, a także wsparcie psychologiczne.
Pomocna w procesie rzucania palenia jest funkcjonująca przy Centrum Onkologii – Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie, ogólnopolska Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym.
Pomoc można uzyskać pod numerem 801 108 108 od poniedziałku do piątku w godzinach 11.00 - 19.00.Dla osób, które dzwonią z telefonów komórkowych, funkcjonuje dodatkowo numer 22 211 80 15.
Ponadto w krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II otwarto poradnię antynikotynową, która jest czynna w Konsultacyjnej Specjalistycznej Przychodni Chorób Płuc (w budynku M III) przy ul. Prądnickiej 80. Osoby chcące skorzystać ze wsparcia poradni mogą dzwonić na infolinię pod nr tel.: 514 602 892 lub 12 614 24 27. Udział w poszczególnych formach wsparcia jest całkowicie bezpłatny.
Źródło: www.promocjazdrowia.pl